Cévní ultrazvukové vyšetření

Cévní ultrazvukové vyšetření

Cévní ultrazvukové vyšetření, také nazývané duplexní ultrasonografie je diagnostický postup v oblasti kardiologie a cévní medicíny, který využívá ultrazvukové vlny k vizualizaci a hodnocení stavu cév a průtoku krve. Během této procedury pacient leží na vyšetřovacím lůžku a na postiženou oblast (například krk, břicho nebo končetiny) se aplikuje speciální gel, který umožňuje snadnější průchod ultrazvukových vln.

Lékař poté přes tuto oblast přejíždí ultrazvukovou sondou, která vysílá zvukové vlny do těla. Tyto vlny se odráží od cév a jejich obsahu a jsou zachyceny zpět sondou, což umožňuje vytvořit obraz cév a toku krve.

Cévní ultrazvuk se používá k diagnostice a hodnocení různých cévních onemocnění, včetně aterosklerózy (tvorby plaků v cévách), stenóz (zúžení cév), aneuryzmat (výdutí cév), trombóz (krevních sraženin v cévách) a dalších patologií. Toto neinvazivní a bezbolestné vyšetření může poskytnout důležité informace o průtoku krve, stavu cév a umožňuje tak lékaři přesně stanovit diagnózu a plánovat léčbu pacienta. Cévní ultrazvuk se často používá pro sledování pacientů s kardiovaskulárními onemocněními a pro hodnocení rizika vzniku cévních komplikací. K vyšetření není potřeba speciální přípravy (pouze k cílenému vyšetření aorty je vhodné, aby pacient byl nalačno).